"Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın 2023-cü il üçün nəzərdə tutulmuş hədəfləri çərçivəsində 2023-cü ilin yekun monitorinq və qiymətləndirilməsinə dair ümumi hesabatının “Makroiqtisadi dayanıqlılıq” İşçi qrupunda müzakirəsi keçirilib.
Videoformatda keçirilmiş iclasda Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının sədrinin birinci müavini, İşçi qrupun sədri Rəşad Orucov görülmüş işlər barədə məlumat verib, “Daxili və xarici təsirlərə dayanıqlılıq” məqsədi çərçivəsində nəzərdə tutulmuş bütün istiqamətlər üzrə işlərin davam etdiyini bildirib.
İşçi qrupun sədr müavini, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müşaviri Ayaz Müseyibov hesabatı təqdim edib. O, 2023-cü il ərzində nəzərdə tutulmuş məqsədlərə nail olmaq üçün müəyyən qanunların qəbul olunduğunu, bəzi hüquqi aktlarda dəyişikliklər edildiyini bildirib, həmçinin qarşıya çıxan çağırışların həlli istiqamətində konkret tədbirlərin görülməkdə olduğunu qeyd edib.
Hesabatın təqdimatından sonra İşçi qrupun üzvləri arasında müzakirələr aparılıb, qaldırılmış suallar cavablandırılıb.
“Makroiqtisadi dayanıqlılıq” İşçi qrupunda Mərkəzi Bank və İİTKM ilə yanaşı, Maliyyə, İqtisadiyyat, Ədliyyə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirlikləri, həmçinin, Dövlət Neft Fondu, İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu, Əmanətlərin Sığortalanması Fondu və Aqrar Sığorta Fondunun müvafiq şöbələrinin rəhbər şəxsləri təmsil olunurlar.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə 8 İşçi qrup yaradılıb. “Makroiqtisadi dayanıqlılıq” İşçi qrupu da bu çərçivədə “Daxili və xarici təsirlərə dayanıqlılıq” məqsədinin yerinə yetirilməsi və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsini həyata keçirir.

The general report on the final monitoring and evaluation of 2023 within the framework of the 2023 goals of the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026" was discussed in the "Macroeconomic Sustainability" Working Group.
At the meeting held in video format, the First Deputy Chairman of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Chairman of the Working Group, Rashad Orujov, reported on the work done, and said that work is ongoing in all directions provided for under the goal of "Resistance to internal and external influences".
Ayaz Museyibov, deputy Chairman of the working group, adviser to the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, presented the report. He said that in order to achieve the goals set for 2023, certain laws were adopted, changes were made in some legal acts, and he also noted that concrete measures are being taken to solve the challenges.
After the presentation of the report, discussions were held among the members of the working group, and the raised questions were answered.
In addition to the Central Bank and CAERC, the Ministries of Finance, Economy, Justice, Labor and Social Protection of the Population, as well as heads of relevant departments of the State Oil Fund, Mortgage and Credit Guarantee Fund, Deposit Insurance Fund and Agrarian Insurance Fund are represented in the "Macroeconomic Stability" Working Group. are being
It should be noted that 8 working groups were established to ensure the full, timely and effective implementation of the measures provided for in the "2022-2026 Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan" and to coordinate the activities of relevant state bodies. In this framework, the "Macroeconomic stability" working group is implementing the goal of "Resilience to internal and external influences" and coordinating the activities of relevant state bodies.