“İxrac icmalı”nın iyul sayı təqdim olunub
“İxrac icmalı”nın iyul sayına əsasən, 2023-cü ilin yanvar-iyun ayları ərzində Azərbaycanın ümumi ixracı 18 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac isə 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 20,6% artaraq 1,8 milyard ABŞ dolları təşkil edib. 2023-cü ilin yanvar-iyun ayları ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 459,9 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
2023-cü ilin yanvar-iyun ayları ərzində spirtli və spirtsiz içkilərin ixracı 5,5 dəfə, şəkər ixracı 53,1%, meyvə-tərəvəz ixracı isə 6,8% artıb.
2023-cü ilin yanvar-iyun ayları ərzində aqrar və aqrar-sənaye məhsulları üzrə birgə ixracın statistik dəyəri 13,1% artaraq 478,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft/qaz ixracının tərkib hissəsində əhəmiyyətli yer tutan aqrar-sənaye məhsullarının yaratdığı dəyər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 54,1% artaraq 109,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2023-cü ilin yanvar-iyun ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında elektrik enerjisi (314,4 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda pomidor (tomat) (120,7 milyon ABŞ dolları) ikinci, pambıq mahlıcı (68,7 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar-iyun ayları ərzində Rusiya Federasiyasına 552,3 milyon ABŞ dolları, Türkiyəyə 512,5 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 180,3 milyon ABŞ dolları, İsveçrə Konfederasiyasına 68,6 milyon ABŞ dolları, Qazaxıstana isə 58 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2023-cü ilin iyun ayının qeyri-neft ixracı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 13,8% artaraq 307,6 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2023-cü ilin iyun ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 4,9% artaraq 125,5 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 20,8% artaraq 182,1 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
2023-cü ilin iyun ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya Federasiyası (148,3 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə (47,9 milyon ABŞ dolları) ikinci və Gürcüstan (19,1 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2023-cü ilin iyun ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında albalı və gilas (40,1 milyon ABŞ dolları) birinci, pomidor (tomat) (29,3 milyon ABŞ dolları) ikinci və pambıq mahlıcı (18,3 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac icmalı”nda göstərilib ki, 2023-cü ilin iyul ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 22,6 milyon ABŞ dolları olub.
“İxrac icmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2023-cü ilin yanvar-iyun aylarında həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2023-cü ilin yanvar-iyun ayları üzrə hazırlanmış qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunur: “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, Şirinov Elvin Valeh oğlu, “Baku Steel Company” QSC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “Best Logistik” MMC, “STP Global Cable” MMC, “P-Aqro” MMC, “My Fruit” MMC, “Almeyvə” MMC, “Mega Fruit Az” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus şirkətlərin siyahısına isə “Azərenerji” ATSC başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunur: ARDNŞ-in Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi, “Socar Polymer” MMC, “Azəralüminium” MMC, “AzerGold” QSC, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Azəripək” MMC, “ASK Tütün” MMC.
2023-cü ilin yanvar-iyun aylarında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos) tərəfindən dünyanın 43 ölkəsinə 9,5 milyon ABŞ dolları dəyərində peyk telekommunikasiya xidmətləri ixrac edilib. “Azərkosmos”un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 78 faizini təşkil edib. 2023-cü ilin iyun ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 40 ölkəsinə 1,7 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2023-cü ilin yanvar-iyun ayları ərzində peyk telekommunikasiya xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 2,7 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 2,1 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 837,7 min ABŞ dolları ilə BƏƏ, 522,2 min ABŞ dolları ilə Almaniya və 444,4 min ABŞ dolları ilə Pakistan qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar-iyun aylarında banklara məxsus ödəniş xidməti şəbəkəsində digər qeyri-rezident maliyyə institutlarının emissiya etdiyi ödəniş kartları ilə 999,9 milyon manat, yalnız iyun ayında isə 148,6 milyon manat dəyərində əməliyyat aparılıb.

The July issue of "Export Review" was presented
According to the June issue of the "Export Review" presented by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, the total export of Azerbaijan during January-June 2023 was 18 billion US dollars, and the export in the non-oil sector was 1.8 billion. It was US dollars. Exports in the non-oil sector increased by 20.6% compared to the corresponding period of 2022. During January-June 2023, exports of food products amounted to 459,9 million US dollars.
During January-June 2023, the export of alcoholic and non-alcoholic beverages increased by 5.5 times, the export of sugar by 53.1%, and the export of fruits and vegetables by 6.8%.
During January-June 2023, the statistical value of the joint export of agricultural and agro-industrial products increased by 13.1% and amounted to 478.2 million US dollars. The value created by agro-industrial products, which occupy a significant place in the composition of non-oil and gas exports, increased by 54,1% compared to the corresponding period of last year and amounted to 109,2 million US dollars.
Electricity (314.4 million US dollars) topped the list of non-oil goods exported during January-June 2023. In this list, tomato (tomato) (120.7 million US dollars) is in the second place, and cotton seed form (68.7 million US dollars) is in the third place.
During January-June 2023, Russia received 552,3 million US dollars, Turkey 512,5 million US dollars, Georgia 180,3 million US dollars, Switzerland 68,6 million US dollars, and Kazakhstan 58 million US dollars to the non-oil sector. the related goods have been exported.
Non-oil exports in June 2023 increased by 13.8% compared to the corresponding period of last year and amounted to 307.6 million US dollars. During June 2023, exports of food products increased by 4.9% to 125.5 million US dollars, and exports of non-food products increased by 20.8% to 182.1 million US dollars.
In June 2023, Russia (148.3 million US dollars) rose to the first place in the list of countries that exported the most goods related to the non-oil sector. In this list, Turkey (47.9 million US dollars) was second and Georgia (19.1 million US dollars) was third.
In the list of goods belonging to the non-oil sector exported in June 2023, cherries and cherries (40.1 million US dollars) are the first, tomatoes (29.3 million us dollars) are the second, and cotton seed (18.3 million US dollars) was the third.
"Export overview" indicated that the value of non-oil exports carried out through the "One Stop Shop" Export Support Center in July 2023 was 22.6 million US dollars.
The rating of non-state and state-owned exporters was presented in the "Export Review" in the non-oil sector in January-June 2023.
The following companies are represented in the top ten in the rankig of non-state exporting subjects prepared for January-June 2023: "MKT Ishtashaat Kommersiya" LLC, Shirinov Elvin Valeh oghlu, "Baku Steel Company" JSC, "Azabaijan International Mining Company Limited Company" Representation in the Republic of Azerbaijan, "Best Logistic" LLC, "STP Global Cable" LLC, "P-Agro" LLC, "My Fruit" LLC, "Almeyva" LLC, "Mega Fruit Az" LLC.
The list of state-owned companies participating in export operations in the non-oil sector is headed by "Azerenergy" ATSC. The following companies are represented in this list: Marketing and Economic Operations Department of SOCAR, "Socar Polymer" LLC, "Azeraluminium" LLC, "AzerGold" JSC, "Azerpambig Agrarian Industrial Complex" LLC, "Azerbaijan Hava Yollari" JSC, " Azerbaijan Railways" JSC, "Azeripak" LLC, "ASK Tobacco" LLC.
In January-June 2023, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan (Azerkosmos) exported satellite telecommunication services worth 9.5 million US dollars to 43 countries of the world. Azerkosmos' income from service exports made up 78 percent of its total income. In May 2023, "Azerkosmos" exported services worth 1.7 million US dollars to 40 countries of the world.
In the top five of satellite telecommunication services exports during January-June 2023, the United Kingdom with 2.7 million US dollars, Luxembourg with 2.1 million US dollars, the UAE with 837.7 thousand US dollars, 522.2 thousand US dollars with Germany and Pakistan with 444.4 thousand US dollars.
In January-June 2023, transactions worth 999.9 million manats were made with payment cards issued by other non-resident financial institutions in the payment service network belonging to banks, and in June alone, transactions worth 148.6 million manats were made.