“İxrac icmalı”nın avqust sayına əsasən, 2023-cü ilin yanvar-iyul ayları ərzində Azərbaycanın ümumi ixracı 20,8 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac isə 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 17,8% artaraq 2 milyard ABŞ dolları təşkil edib. 2023-cü ilin yanvar-iyul ayları ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 520 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
2023-cü ilin yanvar-iyul ayları ərzində elektrik enerjisi 5,5 dəfə, spirtli və spirtsiz içkilərin ixracı 4,4 dəfə, şəkər ixracı 46,6%, meyvə-tərəvəz ixracı isə 6,1% artıb.
2023-cü ilin yanvar-iyul ayları ərzində aqrar və aqrar sənaye məhsulları üzrə birgə ixracın statistik dəyəri 10,6% artaraq 540,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft-qaz ixracının tərkib hissəsində əhəmiyyətli yer tutan aqrar-sənaye məhsullarının yaratdığı dəyər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 41,3% artaraq 119,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2023-cü ilin yanvar-iyul ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında elektrik enerjisi (314,5 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda pomidor (tomat) (124,2 milyon ABŞ dolları) ikinci, pambıq mahlıcı (79,4 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar-iyul ayları ərzində Rusiya Federasiyasına 641,9 milyon ABŞ dolları, Türkiyəyə 555,1 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 198,7 milyon ABŞ dolları,İsveçrə Konfederasiyasına 81,8 milyon ABŞ dolları, Qazaxıstana isə 66,5 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2023-cü ilin iyul ayının qeyri-neft ixracı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 0,4% artaraq 233,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2023-cü ilin iyul ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 60,1 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 1,5% artaraq 173,2 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
2023-cü ilin iyul ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya Federasiyası (89,6 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə (42,6 milyon ABŞ dolları) ikinci və Gürcüstan (18,4 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2023-cü ilin iyul ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında şaftalı (23 milyon ABŞ dolları) birinci, ilkin formalı propilen sopolimerləri (12,5 milyon ABŞ dolları) ikinci və qızıl (11,5 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2023-cü ilin avqust ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 14,7 milyon ABŞ dolları olub.
“İxrac İcmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2023-cü ilin yanvar-iyul aylarında həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2023-cü ilin yanvar-iyul ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: Şirinov Elvin Valeh oğlu, “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Baku Steel Company” QSC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “Best Logistik” MMC, “STP Global Cable” MMC, “P-Aqro” MMC, “Mega Fruit Az” MMC, “My Fruit” MMC, “Almeyvə” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə “Azərenerji” ASC başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: ARDNŞ-nın Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi, “Socar Polymer” MMC, “Azəralüminium” MMC, “AzerGold” QSC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Azəripək” MMC, “ASK Tütün” MMC.
2023-cü ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos) tərəfindən dünyanın 45 ölkəsinə 11,1 milyon ABŞ dolları dəyərində peyk telekommunikasiya xidmətləri ixrac edilib. “Azərkosmos”un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 78 faizini təşkil edib. 2023-cü ilin iyul ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 40 ölkəsinə 1,6 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2023-cü ilin yanvar-iyul ayları ərzində peyk telekommunikasiya xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 3,2 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 2,4 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 983,6 min ABŞ dolları ilə BƏƏ, 613,8 min ABŞ dolları ilə Almaniya və 472,9 min ABŞ dolları ilə Nigeriya qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar-iyul aylarında banklara məxsus ödəniş xidməti şəbəkəsində digər qeyri-rezident maliyyə institutlarının emissiya etdiyi ödəniş kartları ilə 1,2 milyard manat, yalnız iyul ayında isə 218,8 milyon manat dəyərində əməliyyat aparılıb.

The August issue of "Export Review" was announced
According to the August issue of "Export Review", Azerbaijan's total exports in January-July 2023 amounted to 20.8 billion US dollars, and exports in the non-oil sector increased by 17.8% compared to the corresponding period of 2022 and amounted to 2 billion. It was US dollars. During the period of January-July 2023, the export of food products was equal to 520 million US dollars.
During January-July 2023, electricity increased by 5.5 times, the export of alcoholic and non-alcoholic beverages by 4.4 times, the export of sugar by 46.6%, and the export of fruits and vegetables by 6.1%.
During January-July 2023, the statistical value of the joint export of agricultural and agro-industrial products increased by 10.6% and amounted to 540.2 million US dollars. The value created by agro-industrial products, which occupy a significant place in the composition of non-oil and gas exports, increased by 41.3% compared to the corresponding period of last year and amounted to 119.4 million US dollars.
Electricity ($314.5 million) topped the list of non-oil goods exported during January-July 2023. In this list, tomato (tomato) (124.2 million US dollars) is in the second place, and cotton seed (79.4 million US dollars) is in the third place.
During January-July 2023, 641.9 million US dollars will be given to the Russian Federation, 555.1 million US dollars to Turkey, 198.7 million US dollars to Georgia, 81.8 million US dollars to the Swiss Confederation, and 66.5 million US dollars to Kazakhstan. worth of non-oil sector goods were exported.
Non-oil exports in July 2023 increased by 0.4% compared to the corresponding period of last year and amounted to 233.2 million US dollars. During July 2023, exports of food products amounted to 60.1 million US dollars, and exports of non-food products increased by 1.5% to 173.2 million US dollars.
In July 2023, the Russian Federation (89.6 million US dollars) rose to the first place in the list of countries that exported the most goods from the non-oil sector. Turkey (42.6 million US dollars) and Georgia (18.4 million US dollars) were the second in this list.
In the list of non-oil exported goods in July 2023, peaches (US$23 million) were the first, propylene copolymers in the initial form (US$12.5 million) were the second and gold (US$11.5 million) was the third.
The "Export Review" indicated that the value of non-oil exports carried out through the "One Stop Shop" Export Support Center in August 2023 was 14.7 million US dollars.
The rating of both non-state and state-owned exporting subjects was compiled by "Export Review" in the non-oil sector in January-July 2023.
The following companies are represented in the top ten in the rating of non-state exporting subjects prepared for January-July 2023: Shirinov Elvin Valeh oglu, "MKT Ishtilashaat Kommersiya" LLC, "Baku Steel Company" CJSC, "Azerbaijan International Mining Company Limited Company" Representation in the Republic of Azerbaijan, "Best Logistik" LLC, "STP Global Cable" LLC, "P-Agro" LLC, "Mega Fruit Az" LLC, "My Fruit" LLC, "Almeyva" LLC.
The list of state-owned companies participating in export operations in the non-oil sector is headed by "Azerenerji" OJSC. Then the following companies are represented in this list: Marketing and Economic Operations Department of SOCAR, "Socar Polymer" LLC, "Azeraluminum" LLC, "AzerGold" CJSC, "Azerbaijan Hava Yolari" CJSC, "Azerpambig Agrarian Industrial Complex" LLC, " Azerbaijan Railways" JSC, "Azeripak" LLC, "ASK Tobacco" LLC.
In January-July 2023, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan (Azerkosmos) exported satellite telecommunication services worth 11.1 million US dollars to 45 countries of the world. Azerkosmos ' income from service export made up 78 percent of its total income. In July 2023, "Azerkosmos" exported services worth 1.6 million US dollars to 40 countries of the world.
The top five satellite telecommunication services exports in January-July 2023 are the United Kingdom with 3.2 million US dollars, Luxembourg with 2.4 million US dollars, the UAE with 983.6 thousand US dollars, 613.8 thousand US dollars with Germany and Nigeria with 472.9 thousand US dollars.
In January-July 2023, 1.2 billion manat transactions were carried out with payment cards issued by other non-resident financial institutions in the payment service network owned by banks, and in July alone, transactions worth 218.8 million manats were made.