İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və Britaniya Şurası əməkdaşlığa başlayıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) “Yaradıcı Qığılcım” layihəsinin “Big Idea Challange 2022” idea yarışmasına hazırlaşan startapçılarla növbəti görüş keçirilib. Yarışma Britaniya Şurasının təşəbbüsü ilə İİTKM və İngiltərənin Nyukastl Universitetinin əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilir.
Görüşdə layihənin ölkə üzrə meneceri Elnur Əliyev açılış nitqi ilə çıxış edərək layihə və onun məqsədləri haqqında məlumat verib. Daha sonra EnterpriseAzerbaijan.com portalının rəhbəri Mətanət Musayeva startapçılara portalın fəaliyyəti və qalib gələn digər layihələr haqqında danışıb. Tədbirdə iştirak edən Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) İnnovativ Biznes İnkubator Mərkəzinin rəhbəri Nəsibə Əmirbəyova gənclərə əsas tarixlər, video “pitching”lərin hazırlanma formaları, ideaların düzgün kateqoriya üzrə bölünməsi və üstünlük təşkil edən sahələr haqqında təqdimat edib. Həmçinin, AzMİU-nun Strateji planlaşdırma departamentinin rəhbəri Türkan Əliyeva ideaların ilkin təhlili, mükafat və müsabiqənin şərtlərinə dair izahat verdikdən sonra mentorlar arasında müzakirələr aparılıb.
İİTKM-in könüllülərindən ötən il həmin müsabiqədə “Stork” layihəsi ilə qalib gələn AzMİU-nun tələbəsi Elnur Məmmədov və “Yeni nesil 2.0” müsabiqəsində “Greenbomb” layihəsi ilə qalib gələn Bakı Dövlət Universitetinin tələbəsi Kəmalə Məmmədova çıxış edərək startapçılara dəstək olublar.
Sonda tədbirdə iştirak edən 50-dan çox Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti və onlayn qoşulan Gəncə Aqrar Universitetinin tələbələri, həmçinin İİTKM-in könüllüləri layihə ilə bağlı suallarını ünvanlayıblar.

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication and the British Council have started cooperation
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) hosted the next meeting with startuppers preparing for the “Big Idea Challenge 2022” idea contest of the “Creative Spark” project. The competition is initiated by the British Council, within the cooperation between CAERC and the University of Newcastle, England.
Elnur Aliyev, the project's country manager, made an opening speech at the meeting and informed about the project and its goals. Then the head of the EnterpriseAzerbaijan.com portal Matanat Musayeva told startuppers about the activities of the portal and other winning projects. Participating in the event, Nasiba Amirbayova, Head of the Innovative Business Incubator Center of the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AUAC), introduced the youth to the main dates, forms of making video pitching, correct classification of ideas and priority areas. Also, Turkan Aliyeva, the head of the Strategic Planning Department of AUAC explained the preliminary analysis of the ideas, the terms of the award and the challenge and then held discussions with the mentors.
Elnur Mammadov, student of AUAC, who won the “Stork” project last year at the challenge, and Kamala Mammadova, student of Baku State University, who won the “New Generation 2.0 challenge” with the “Greenbomb” Project made speeches and supported the startuppers.
At the end of the event, more than 50 students of Baku State University, Azerbaijan State University of Economics, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Baku Engineering University and Ganja Agrarian University, as well as volunteers of CAERC asked their questions about the project.