İİTKM-in yeni layihəsi: “Green Talk” çərçivəsində ilk tədbir keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) yeni layihəyə start verib. “Green Talk” adlı layihənin əsas məqsədi “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” ili çərçivəsində ölkədə yaşıl düşüncənin formalaşmasına dəstək olmaqdır.
Layihə çərçivəsində ilk görüş “İslahat Könüllüləri”nin təşəbbüsü və Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin dəstəyi ilə "İqlim dəyişikliyi" mövzusunda baş tutub. Görüşdə ETSN Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin İqlim dəyişmələri mərkəzinin direktor müavini Aygün Nərimanova Azərbaycan könüllüləri qarşısında təqdimatla çıxış edib.
A.Nərimanova tələbələrə iqlim dəyişikliyinin əsas səbəb və nəticələri, qlobal istiləşmə, iqlim fəaliyyəti və Azərbaycanda iqlim dəyişiklikləri haqqında ətraflı məlumat verib. O, həmçinin yaşıl iqtisadiyyatın dünyada və Azərbaycanda inkişafı, ölkəmizdə bu sahədə aparılan əsaslı islahatlar, bərpa olunan enerji mənbələri, Qarabağ, Şərqi Zəngəzur və Naxçıvanın “yaşıl enerji” zonası elan olunması haqqında danışıb.
Görüşdə tələbələrin bu sahədə ixtisaslaşması, kadr potensialının gücləndirilməsi və beynəlxalq iştirakçılığın artırılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb. Gənclər mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüb, suallarını ünvanlayıblar.
Qeyd edək ki, görüşdə "MEDİA Könüllüləri" proqramı, "Bir Könüllü" Tələbə Təşkilatı, "Ailəm könüllüləri" proqramı, Ekokönüllü, "Miqrasiya könüllüləri", “Könüllü Dost”, “Aqrar İnkişaf könüllüləri”, "SOCAR könüllüləri", “Könüllü Qida Nəzarətçisi”, “İslahat könüllüləri”, "Regional İnkişaf" İctimai Birliyinin könüllüləri və Xəzər Universitetinin tələbələri iştirak edib.

The first event was held within the framework of the new project of CAERC: "Green Talk"
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication has launched a new project. The main goal of the "Green Talk" project is to support the formation of green thinking in the country within the framework of the "Green World Solidarity" year.
The first meeting within the project took place on the topic of "Climate change" with the initiative of "Reform Volunteers" and the support of the National Hydrometeorological Service. At the meeting, Aygun Narimanova, deputy director of the Climate Change Center of the National Hydrometeorology Service, made a presentation to the Azerbaijani volunteers.
A. Narimanova gave the students detailed information about the main causes and consequences of climate change, global warming, climate action and climate changes in Azerbaijan. He also spoke about the development of the green economy in the world and in Azerbaijan, fundamental reforms in this field in our country, renewable energy sources, the declaration of Karabakh, Eastern Zangezur and Nakhchivan as a "green energy" zone.
The importance of students' specialization in this field, strengthening of personnel potential and increasing international participation was emphasized at the meeting. Young people shared their views on the topic and asked their questions.
It should be noted that the "MEDIA Volunteers" program, "One Volunteer" Student Organization, "Family Volunteers" program, Eco-Volunteer, "Migration Volunteers", "Volunteer Friend", "Agrarian Development Volunteers", "SOCAR Volunteers", "Volunteer Food" were present at the meeting. Supervisor", "Reform volunteers", volunteers of "Regional Development" Public Union and students of Khazar University participated.