“Enterprise Azerbaijan” Alman Süni İntellektin Araşdırma Mərkəzi ilə əməkdaşlıq edəcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalı növbəti “Startup School” layihəsini həyata keçirmək üçün Alman Süni İntellektin Araşdırma Mərkəzi (ASİAM) ilə əməkdaşlıq edəcək. Bu çərçivədə İİTKM-in icraçı direktoru, professor Vüsal Qasımlı ASİAM-ın elmi işçisi, Dr.Nicat Mehdiyevi qəbul edib.
V.Qasımlı İİTKM-in fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın monitorinq və qiymətləndirilməsi prosesi barədə məlumat verib. İcraçı direktor monitorinq və qiymətləndirmə sahəsində süni intellektdən istifadə imkanlarının mümkünlüyünü qeyd edib.
N.Mehdiyev də öz növbəsində təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti, həmçinin süni intellektin tətbiq sahələri barədə danışıb.
“Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri Mətanət Musayeva isə birinci “Startup School” layihəsi barədə məlumat verib. O, növbəti “Startup School” layihəsində süni intellekt sahəsində ixtisaslaşan startaplara dəstək verilə biləcəyini və “Enterprise Azerbaijan”ın bu sahədə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
Görüş çərçivəsində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, birgə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan layihədə məqsəd yerli startapları inkişaf etdirməklə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının icrası zamanı qarşıya çıxa biləcək çağırışların süni intellekt vasitəsilə həllinə nail olmaq, Azərbaycanda gənclərin süni intellektlə bağlı bilik və bacarıqlarını artırmaq, innovasiya mədəniyyətini və texnologiya savadını inkişaf etdirməklə insan resurslarının inkişafına töhfə verməkdir.

"Enterprise Azerbaijan" portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication will cooperate with the German Research Center for Artificial Intelligence to implement the next "Startup School" project. In this framework, Vusal Gasimli, Executive director of CAERC met with Nijat Mehdiyev, scientific worker of German Research Center for Artificial Intelligence.
V. Gasimli informed about the activities of the CAERC, the implemented projects, including the process of monitoring and evaluation of the "I State Program on the Great Return to the territories freed from occupation of the Republic of Azerbaijan". The executive director noted the possibility of using artificial intelligence in the field of monitoring and evaluation.
N. Mehdiyev, in turn, spoke about the activities of the institution he represents, as well as the fields of application of artificial intelligence.
Matanat Musayeva, head of "Enterprise Azerbaijan" portal, informed about the first "Startup School" project. She said that startups specializing in the field of artificial intelligence can be supported in the next "Startup School" project and that "Enterprise Azerbaijan" is ready for cooperation in this field.
Perspectives of cooperation were discussed within the framework of the meeting.
It should be noted that the goal of the joint implementation project is to develop local start-ups and achieve a solution to the challenges that may arise during the implementation of the First State Program on the Great Return through artificial intelligence, to increase the knowledge and skills of young people in Azerbaijan related to artificial intelligence, to develop the culture of innovation and technology literacy. is to contribute to the development of human resources.