“Əmək bazarı” işçi qrupu növbəti iclasını keçirib
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin rəhbərlik etdiyi “Əmək bazarı” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
İclasda işçi qrupunun rəhbəri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Rəşad Mustafayev, Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Prezident Administrasiyasının sektor müdiri Vüsal Şıxəliyev və işçi qrupunda təmsil olunan hökumət və qeyri-hökumət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
İşçi qrupunun 2026-cı il üçün Fəaliyyət Planı, habelə Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” hesabatının “İşçi qüvvəsi” indikatoru ilə bağlı 2026-cı il üzrə Yol Xəritəsi layihələri çərçivəsində görüləcək işlərə dair təqdimatlar edilib.
Qeyd edək ki, iclasda İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzini (İİTKM) İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri Elnur Ələkbərov təmsil edib.
Görüşdə həmçinin əmək bazarının inkişaf etdirilməsi, əmək qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi, aktiv əmək bazarı proqramlarının genişləndirilməsi və işçi qüvvəsinin bacarıqlarının artırılması istiqamətlərində görülmüş işlərdən bəhs edilib. Növbəti ildə bu sahələrdə həyata keçiriləcək tədbirlər müzakirə olunub.

The “Labor Market” working group, led by the Ministry of Labor and Social Protection of Population under the Business Environment and International Rankings Commission, held its next meeting.
The meeting was attended by Rashad Mustafayev, Deputy Minister of Labor and Social Protection of Population and Head of the working group; Vusal Shikhaliyev, Head of the Secretariat of the Commission and Sector Director at the Presidential Administration; as well as representatives of government and non-governmental institutions represented in the working group.
During the meeting, presentations were delivered on the 2026 Action Plan of the working group, as well as on the 2026 Roadmap draft for the “Labor Force” indicator of the World Bank Group’s “Business Ready” report.
It should be noted that the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) was represented at the meeting by Elnur Alakbarov, head of the Economic analysis Division.
The discussions also focused on the development of the labor market, improvement of labor legislation, expansion of active labor market programs, and enhancement of workforce skills. Planned initiatives in these areas for the upcoming year were also discussed.