Beynəlxalq Valyuta Fondu qlobal səviyyədə ölkələrarası inkişaf fərqlərinin artacağını proqnozlaşdırır
Strateji planlaşdırma və inkişaf departamentinin rəhbəri Ayaz Museyibovun şərhi
Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) 2021-ci il 27 iyul tarixində dünya iqtisadiyyatının gələcəyi ilə bağlı ənənəvi “Qlobal İqtisadi Mənzərə” hesabatını yeniləyib. Yenilənmiş hesabatda əsas diqqət çəkən məqam ondan ibarətdir ki, dünya ölkələri arasında iqtisadi inkişafla bağlı fərqlər böyüməkdədir. Bu baxımdan, vaksinə çıxış imkanları həm ölkələrin iqtisadi inkişafı, həmçinin də səhiyyə vəziyyətinə təsir edən mühüm amilə çevrilib. Ancaq bununla yanaşı, koronavirusa yoluxma sayının bir sıra ölkələrdə azalmasına baxmayaraq, dünya iqtisadiyyatının yenidən dirçəlməsi imkanları o qədər də stabil və proqnozlaşdırıla bilən görünmür.
Baxmayaraq ki, BVF tərəfindən dünya iqtisadiyyatının 2021-ci ildə 6, 2022-ci ildə isə 4,9 faiz artacağı ilə proqnozlar stabil saxlanılıb, inkişafda olan iqtisadiyyatlar üçün inkişaf proqnozları aşağı salınıb. Belə ki, inkişafda olan Asiya ölkələri üçün inkişaf proqnozları azaldılarkən, inkişaf etmiş ölkələr üçün müvafiq proqnozlar pozitivə doğru yenilənib. Qlobal ticarətin isə 2021-ci ildə 9,7, 2022-ci ildə isə 7 faiz artacağı proqnozlaşdırılır. Maraqlı məqam ondan ibarətdir ki, baxmayaraq ki, iqtisadi artım göstəriciləri azaldılıb, inkişafda olan ölkələr üzrə dünya ticarətinin 2021 və 2022-ci illərdə, uyğun olaraq, 11,1 və 6,9 faiz bəndi artacağı proqnozlaşdırılır ki, bu da öncəki proqnozlara nisbətən 2,8 və 0,2 faiz daha yüksəkdir.
Hesabatın təhlilindən çıxan digər mühüm nəticə ondan ibarətdir ki, ərzaq qiymətlərinin yüksək olması inkişafda olan ölkələrdə inflyasiyanı tətikləyəcəkdir. Belə ki, 2021-ci ildə inflyasiya göstəricilərinin inkişaf etmiş ölkələrdə 2,4 faiz olması proqnozlaşdırıldığı halda, inkişafda olan ölkələr üçün bu rəqəm 5,4 faiz təşkil edir. Yalnız 2022-ci ildə inflyasiya göstəricilərinin pandemiya öncəsi rəqəmlərə enəcəyi proqnozlaşdırılır. Yüksək inflyasiya trendlərinə məruz qalmamaq üçün isə BVF ölkələrin mərkəzi banklarına aydın kommunikasiya siyasəti yürütməklə iqtisadi gözləntiləri effektiv formada idarə etməyi və idxal inflyasiyasına qarşı qabaqlayıcı tədbirlərin realizasiyasını tövsiyə edir.
Hesabatda əksini tapan digər mühüm bir məqam ondan ibarətdir ki, inkişaf etmiş ölkələrdə artıq ölkə əhalisinin 40 faizi peyvənd olunduğu halda, inkişafda olan ölkələrdə bu rəqəm 20 faizdən aşağıdır. Qeyd edək ki, hazırda Azərbaycanda cari tarixə birinci mərhələ üzrə vaksinasiya olunanların sayı 2 milyon 686 min 492 nəfər, ikinci mərhələ üzrə peyvənd olunanların sayı isə 1 milyon 945 min 857 nəfərdir ki, bu da müvafiq olaraq 26 və 19 faizlik göstərici deməkdir. Bu konteksdə göstəricilər qənaətbəxş sayılsa da, fikrimizcə, Operativ Qərargahın vaksinasiya ilə bağlı 26 iyul tarixində aldığı qərarların vaksinasiya göstəricilərini daha da artıracağı proqnozlaşdırılandır.
BVF tərəfindən, qlobal iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi məqsədi ilə ölkələrin milli səviyyədə dayanıqlı və inklüziv anti-pandemiya siyasətləri dizayn etməsi ilə birgə, kollektiv tədbirlərin görülməsinə də çağırış edilir. Bu baxımdan, xüsusi ilə də zəif inkişaf etmiş ölkələrin zəruri vaksin və tibbi vasitələrə çıxışının məhdud olmasının gələcək qlobal iqtisadi yenilənməyə mane olmaması və iqtisadi inkişaf dalğalarını pozmaması üçün Azərbaycanın atdığı addımları xüsusi qeyd edə bilərik. Xatırladaq ki, Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində Azərbaycan pandemiyaya qarşı qlobal səylərin səfərbər edilməsi üçün bir sıra beynəlxalq təşəbbüslərlə çıxış edib. Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının Təmas Qrupu ölkələrinin Zirvə görüşünün keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürüb və 2020-ci il mayın 4-də xüsusi tədbir təşkil edilib. Zirvə görüşünün praktiki nəticəsi olaraq, Hərəkata üzv ölkələrin əsas humanitar və tibbi ehtiyaclarını əhatə edən məlumat bazası yaradılıb ki, hazırda da Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı həmin məlumat bazasını istinad mənbəyi kimi istifadə edir. Eyni zamanda Azərbaycanın təşəbbüsü ilə 2020-ci il dekabrın 3-4-də BMT-yə üzv olan 150-dən çox dövlət tərəfindən dəstəklənən Xüsusi Sessiya baş tutub. Bununla yanaşı, Azərbaycan pandemiya ilə mübarizə sahəsində 30-dan çox ölkəyə humanitar və maliyyə yardımı edib və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına 10 milyon ABŞ dollar həcmində könüllü maliyyə töhfəsi təqdim edib. Göründüyü kimi, Azərbaycan hazırda beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən gələcək iqtisadi inkişaf üçün edilən çağırışlara cavab olaraq kifayət qədər liderlik və qlobal təşəbbüskarlıq göstərib.
Hesabatın təhlili onu göstərir ki, pandemiyaya qarşı aparılan mübarizə tədbirləri çərçivəsində realizə edilən siyasət tədbirləri və səhiyyə sistemlərinin dayanıqlılığı 2022-ci il üzrə bir sıra ölkələrin iqtisadi inkişaf göstəricilərinin yaxşılaşmasına səbəb olacaqdır. Onu da qeyd etməliyik ki, artıq bu ilin ilk yarısında Azərbaycanda iqtisadi yüksəliş trendləri pozitivə doğru yönəlməklə, ümumi iqtisadi artım 2,1 faiz, qeyri-neft sektorunda artım isə 5,1 faizə çatıb. Beləliklə, göründüyü kimi iqtisadi sabitliyə nail olunması istiqamətində icra edilən dəstək tədbirlərinin iqtisadi bərpa proseslərində çox mühüm rolu vardır. Buna müvafiq olaraq, Azərbaycanın pandemiya ilə mübarizə çərçivəsində qəbul etdiyi genişvektorlu tədbirlər gələcək iqtisadi mənzərəni daha da yaxşılaşdırır.

The International Monetary Fund Forecasts a Global Increase of Differences in Development between Countries
Head of Strategic Planning and Development Department
On July 27, 2021, the International Monetary Fund (IMF) updated the traditional World Economic Outlook on the future of the world economy. The most significant in the recent report is that economic prospects have diverged further across countries. In this regard, access to vaccines has become an important factor influencing both the economic development of countries and the state of health. However, despite the decline in the number of coronavirus infections in some countries, the chances of a global economic recovery do not appear to be stable or predictable.
Although the IMF forecasts that the world economy will grow 6 percent in 2021 and 4.9 percent in 2022, prospects for developing economies have been marked down. Global trade volumes are projected to expand 9.7 percent in 2021, moderating to 7.0 percent in 2022. The interesting point is that despite a decrease in economic growth indicators, it is expected that world trade volume in developing countries will increase by 11.1 and 6.9 percent in 2021 and 2022 correspondingly, which is 2.8 and 0.2 percent higher than previous forecasts.
Another significant outcome from the analysis of the report is that high food prices will trigger inflation in developing countries. Thus, while inflation indicators for developed countries are forecasted as 2.4 percent in 2021, for developing economies this figure is 5.4 percent. Inflation is expected to return to its pre-pandemic ranges in 2022. To avoid high inflation trends, the IMF recommends Central Banks to implement a clear communication policy to manage economic expectations effectively and take measures to prevent import inflation.
Another significant issue reflected in the report is that despite 40 percent of the population in advanced economies has been fully vaccinated, in developing economies this figure is 20 percent. It should be noted that at the moment, 2 million 686 thousand 492 people in Azerbaijan received the first dose of the vaccine, and 1 million 945 thousand 857 people got the second dose, which indicates 26 and 19 percent of the vaccinated. Although the indicators are satisfactory in this context, in our opinion, the decisions on vaccination taken by the Operational Headquarters on July 26 are expected to further increase vaccination rates.
For developing the global economy, the IMF also calls on countries to carry out multilateral actions along with national sustainable and inclusive anti-pandemic policies.
In this context, particularly to ensure that limited access to essential vaccines and medical supplies for less developed countries does not impede future global economic renewal and disrupt economic growth, we can pay attention to the steps taken by Azerbaijan. It should be noted that as the Chairman of the Non-Aligned Movement, Azerbaijan has launched a number of international initiatives to mobilize global efforts against the pandemic. Azerbaijan initiated the organization of the Summit-level Meeting of the Non-Aligned Movement Contact Group that took place on May 4, 2020. The practical outcome of the Summit was the creation of a database covering the basic humanitarian and medical needs of the member countries of the, which is still used by the World Health Organization as a reference source. At the same time, upon the initiative of Azerbaijan, on December 3 and 4, 2020, there was held a Special Session supported by more than 150 UN member countries. Along with that, Azerbaijan has provided humanitarian and financial assistance to more than 30 countries in the fight against the pandemic and provided a voluntary financial contribution of 10 million US dollars to the World Health Organization. As we can see, Azerbaijan has shown sufficient leadership and global initiative in response to calls of international organizations for future economic development.
The analysis of the report demonstrates that the policy measures implemented within the framework of pandemic control measures and the sustainability of health care systems will lead to the improvement of economic development indicators of several countries by 2022. Also, it should be noted that in the first half of the current year, economic growth trends in Azerbaijan have turned positive with general economic growth reaching 2.1 percent and growth in the non-oil sector – 5.1 percent. Thus, it becomes obvious that support measures designed to achieve economic stability play a crucial role in economic recovery. Accordingly, the wide-scale measures taken by Azerbaijan in the fight against the pandemic further improve the future economic outlook.