departament rəhbəri Ayaz Museyibovun şərhi
Ötən il Azərbaycan özünün maliyyə sabitliyi siyasətini pandemiyanın təsiri ilə dünya iqtisadiyyatında resessiya, əhəmiyyətli qlobal risklərin artması, dünya maliyyə və əmtəə bazarlarında qeyri-sabitlik, əlavə olaraq regionda siyasi gərginliklərin artması şəraitində həyata keçirib. Makroiqtisadi siyasət sabitliyin qorunması şəraitində inflyasiyanın optimal səviyyədə saxlanılması, manatın məzənnəsinin sabitliyi, bank-maliyyə sektorunda inkişafın və dayanıqlığın möhkəmləndirilməsi kimi hədəflərin həyata keçirilməsinə yönəlib.
Qarşıda duran əsas məqsəd və vəzifələrə uyğun olaraq, daxili və xarici şoklara qarşı dayanıqlı, risk idarəetməsi proseslərinə dərindən fokuslanmış, effektiv tənzimləmə, şəffaf korporativ idarəetmə və güclü infrastruktur elementləri ilə əhatə olunub, yüksək inkişaf potensialına malik maliyyə-bank sisteminin formalaşdırılması istiqamətində davamlı tədbirlər icra edilib. Bunun nəticəsidir ki, son 10 ildə ölkənin strateji valyuta ehtiyatları 2 dəfəyə yaxın artaraq 49,1 milyard ABŞ dollarına çatıb, Mərkəzi Bankın rəsmi valyuta ehtiyatları isə 6,4 milyard ABŞ dolları təşkil edib. Ötən dövr ərzində həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində makroiqtisadi sabitlik bərpa edilib, maliyyə-bank sisteminin dayanıqlılığının artırılması istiqamətində mühüm irəliləyişlərə nail olunub, ümumi iqtisadi artımın ressesiv zonadan çıxması fonunda bank sektorunda müşahidə olunan sabitləşmə meyilləri mötədil iqtisadi aktivliklə əvəz olunub.
Pandemiyanın təsiri ilə 2020-ci ilin birinci yarısında bank sektorunda müşahidə olunan dalğalanmalar ilin ikinci yarımilindən etibarən stabil qalıb, kredit portfeli, bank sisteminin cəmi aktivləri, xalis mənfəəti və kapitalı neqativ dalandan kənarlaşıb. Bank sektorunun aktivləri 2021-ci il ilin aprel ayında 32,7 milyard manat səviyyəsində stabil olaraq qalıb ki, bu da 2016-cı illə müqayisədə 1,3 milyard manat və ya 4,3 faizlik artım deməkdir. Digər mühüm bir göstərici kimi isə 2016-cı ildə bank sektorunun xalis zərəri 1,6 milyard manat təşkil etdiyi halda, 2020-ci ilin yekunları üzrə 567,8 milyon manat xalis mənfəət əldə edildiyini qeyd edə bilərik. 2020-ci ilin nəticələrinə əsasən maliyyə dərinliyi əmsalı olan cəmi aktivlərin qeyri-neft ÜDM-ə nisbəti 63% təşkil edib. Ötən müddət ərzində bank sektorunda başlayan canlanma işçi sayında da öz əksini tapıb. Belə ki, 2021-ci ilin aprel ayına olan rəsmi statistikaya əsasən 2016-cı ilin sonu ilə müqayisədə bank sektorunda işçi sayı 11 % artıb (18,893-16,947) ki, bu da sektorda əhəmiyyətli canlanmanın baş verdiyini göstərir.
Bank sisteminin maliyyə göstəricilərinin təhlili də ötən müddət ərzində banklarda dayanıqlılıq göstəricilərinin artdığını göstərir. Aktivlər və kapital üzrə gəlirlilik əmsalları da son 1 il ərzində müsbət rəqəmlərlə ifadə olunub. Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının müvafiq məlumatlarının təhlili onu göstərir ki, sektorda 2016-cı ildə zərərlə işləyən banklar sektorun 50 faizini təşkil edirdisə (16 bank), 2021-ci ilin 1-ci rübünün nəticələrinə əsasən bu göstərici cəmi 8 faiz (2 bank) olub.
2020-ci ildə ölkədə ayrı-ayrı maliyyə institutlarının sağlamlaşdırılması və fəaliyyətinin tənzimlənməsi məqsədilə mikroprudensial siyasət çərçivəsində 4 bankın fəaliyyətinə xitam verilib. İcra olunmuş tədbirlər və qəbul olunmuş normativ-hüquqi sənədlər maliyyə sektorunun sabitliyini artırmaqla bərabər, yerli maliyyə instutlarının da güclənməsi və bazar inamının artmasına şərait yaradıb. Bununla belə, cari dövr ərzində əldə olunmuş nailiyyətlərə baxmayaraq, bank sektorunun ölkənin iqtisadi inkişaf strategiyasına uyğunlaşdırılması üçün gələcək inkişaf strategiyalarının da realizasiyası arzuolunan hesab olunur.
Kredit ekosisteminin sağlamlaşdırılması
Kredit portfellərinin əsas keyfiyyət göstəricilərindən hesab olunan qeyri-işlək kreditlərin xüsusi çəkisi (QİK əmsalı) 2021-ci ilin ilk 4 ayının göstəricilərinə əsasən 6,1 faizə enib. Qeyd edək ki, bu göstərici Azərbaycanda bu sahədə 2015-ci ilin neft böhranından sonra qeydə alınmış ən pozitiv göstəricidir. Əslində bu göstəricinin özü sektorun sağlamlaşdırılmasının əsas siqnallarından olmaqla yanaşı, bank sisteminin kredit portfellərinin risk yükü və ümumi kredit faizlərinin azalmasına da müsbət təsir edən amillərdəndir. Bu göstərici, həmçinin, 2017-ci ilin “neqativ bumu” ilə müqayisədə (QİK əmsalı, 15,5 faiz) 2,5 dəfə azalma deməkdir ki, bunun da azalması öz növbəsində bank sisteminin kredit xərclərinin azaldılması və nəticədə aşağı kredit faizlərinin formalaşması və daha sağlam kredit hesabatlığı mədəniyyətinin formalaşmasına müsbət təsir edəcəkdir. Onu da qeyd edək ki, qeyri-işlək kredit portfelinin son illər davamlı olaraq azalması Azərbaycanı bu sahədə Şərqi Avropa və MDB məkanında müvafiq istiqamətdə ən uğurlu nəticələrə nail olan ölkələrdən birinə çevirib. Əlbəttə, bu göstəricilərə biz cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uzunmüddətli və davamlı strateji fəaliyyətlərin nəticəsi olaraq nail oluruq.
Azərbaycanda bank sisteminin formalaşmış potensialı və ötən illərin təcrübəsi onu deməyə əsas verir ki, qarşıdakı illərdə bu sahədə daha da müsbət irəliləyişlərə nail olmaq imkanları çağırışlarla müşayiət olunsa belə, kifayət qədər genişdir. Eyni zamanda sektorun stabilliyi baxımından xüsusi əhəmiyyətə malik məsələlərdən biri kimi uzunmüddətli krediləşmə meyillərinin artmasını qeyd edə bilərik. Uzunmüddətli kreditləşmənin ümumi portfeldə xüsusi çəkisi 2021 - ci ilin ilk 4 ayının nəticələrinə əsasən 82,5 faizə çatıb. Müqayisə üçün qeyd edək ki, müvafiq göstərici 2015-ci ildə 75,6 faiz, 2005-ci ildə isə cəmi 36 faiz təşkil edib. Pandemiyanın mənfi nəticələrinə baxmayaraq, bu istiqamətdə mənfi tendensiya qeydə alınmayıb. Bu göstəricinin artması özlüyündə sektorda inamın yüksəlməsi və müştəri-bank münasibətlərində keyfiyyətcə və məzmunca daha dayanıqlı münasibətlərin qurulmasının nəticəsidir. Ötən müddət ərzində kredit portfellərində dedollarizasiya prosesləri də müşahidə olunub, manatla verilmiş kreditlərin ümumi portfeldə xüsusi çəkisi 2020-ci ildə 2019-cu illə müqayisədə 4,9 faiz artmaqla 70,2 faizə çatıb. 2021-ci ilin ilin ilk 4 ayının nəticələri də bu istiqamətdə müsbət trendlərin müşahidə olunduğunu göstərir və müvafiq göstərici ilin əvvəlindən 2,1 faiz artmaqla 72,3 faizə çatıb.
Depozit ekosisteminin inkişaf trendləri
Məlum olduğu kimi, 2015-ci il dünya neft böhranından sonrakı proseslərin iterativ davamı olaraq, hüquqi şəxslərin depozitləri 2017-ci ildə 19 milyard, fiziki şəxslərin əmanətləri isə 6,8 milyard manata qədər azalıb. Bu ilin aprel ayında isə banklarda yerləşdirilmiş depozitlərin həcmi 22,4 milyard manat ətrafında stabilləşmə nümayiş etdirib, fiziki şəxslərin əmanətlərinin həcmi isə 8,3 milyard manat olub. 2001-ci illə müqayisədə hüquqi şəxslərin depozitləri 58 dəfə, fiziki şəxslərin əmanətləri isə 71 dəfə artıb. Bu iki göstəricinin artması, həm iqtisadi inkişafın elementləri, həm də bank sektoruna inamın müsbətə doğru dəyişməsinin inikasiyası hesab oluna bilər. Onu da qeyd edək ki, həm hüquqi şəxslərin depozitləri, həm də fiziki şəxslərin əmanətləri üzrə 2020-ci ildə qeydə alınmış cüzi azalma lisenziyası ləğv olunmuş banklarla bağlı olub və bu volatillik sistem əhəmiyyətli risk hesab edilmir.
Son illərdə müşahidə olunmaqda olan əmanətlərin və depozit portfellərinin dedollarizasiyası prosesi cari ildə də davam edib. Depozitlərin tərkibində manatın xüsusi çəkisi 46,5%-ə çatıb ki, bu da xarici valyuta risklərinin kritiklik səviyyəsini zərərsizləşdirən vacib amillərdən hesab olunur. Müvafiq göstərici 2015-ci ildən bəri qeydə alınan ən yüksək göstəricidir və məlumat üçün bildirək ki, bu göstərici 2015-ci ilin dekabr ayında 15,3 faizə qədər azalıb. Depozitlərin dedollarizasiyası üzrə 2020-ci ildə 4, 9 faiz, bu ilin ilk 4 ayında isə 2,9 faizlik artım qeydə alınıb.
Müddətli depozitlərin xüsusi çəkisi isə 39,7 faiz təşkil edib. Bu göstəricinin daha yüksək olması əlbəttə ki, bank sektoruna inamın daha yüksək olmasına xidmət edərdi, lakin indiki halda, tələb olunan depozitlərin çəkisinin artması investisiya fəallığının yaratdığı likvidliyə tələblə də izah oluna bilər. Eyni zamanda təsadüfi deyildir ki, uzunmüddətli kreditlərin xüsusi çəkisi artmaqdadır. Bu zaman nəzərə alınmalı yeganə məqam banklar tərəfindən risklərin düzgün hesablanması, mitiqasiya alətlərinin işləkliyi və kredit və depozitlərin müddətləri arasındakı fərqliliyin hər hansı sistematik bank riskinə çevrilməsinə imkan verilməməsidir.
İnfrastrukturun inkişafı üzrə realizasiya olunmuş islahatlar
Azərbaycan bank sisteminin davamlı fəaliyyəti üçün Milli ödəniş sistemi, Hökumət ödəniş portalı, Mərkəzi kredit reyestri, Banklararası kart mərkəzinin fəaliyyəti təmin edilib. Ölkədə ilk dəfə xüsusi blokçeyn platforması tətbiq edilməklə Rəqəmsal İdentifikasiya Sistemi real istismara verilib. Bu layihənin inkişafı bank sistemində məlumatların tamlığının, əlçatanlığının və məxfiliyinin qorunması ilə bərabər, sektorda inam mühitinin formalaşmasında çox mühüm rol oynayacaqdır.
Ötən müddət ərzində aparılmış islahat tədbirləri çərçivəsində kredit faizlərinin aşağı salınması, sağlam kredit ekosisteminin qurulması məqsədilə qabaqcıl beynəlxalq təcrübədə tətbiq edilən 3 vacib mexanizmin tətbiqi və Kredit bürosu, Daşınar əmlakın yüklülüyü reyestri, İpoteka və kredit zəmanəti fondunun fəaliyyətinə nail olunub. Ötən dövr ərzində sığorta sektorunda da institusional islahatlar həyata keçirilib, İcbari Sığorta Bürosu, Aqrar Sığorta Fondu, “Aqrar Sığorta Müştərək Sığorta Şirkəti” ASC kimi institusional qurumların fəaliyyəti təmin edilib.
Son dövrlər bank sistemində atılmış ən mühüm islahat tədbirləri kimi Ani Ödənişlər Sisteminin (AÖS) istismara verilməsi də qeyd edə bilərik. Belə ki, AÖS-ün istismara verilməsi monitorinq və qiymətləndirilməsi İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilən “2018–2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində icra edilmiş tədbirlərdən biridir. AÖS-ün istismara verilməsi nəticəsində QR kod funksionallığının tətbiqi və internet və mobil bankçılıq xidmətləri vasitəsilə əhali üçün qeydiyyat, hesablararası köçürmə və ödəniş funksionallıqlarının istifadəyə təqdim edilməsi təmin olunub. Gözləntilərimiz ondan ibarətdir ki, AÖS üzrə yaradılan imkanlar iqtisadi subyektlər arasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsinə, nağdsız cəmiyyətin formalaşdırılmasına yeni təkan verəcəkdir.
Bank sistemində yaradılmış digər mühüm bir yenilik isə kreditləşmə prosesləri üçün avtomatlaşdırılmış qərar qəbuletmə sistemlərinin tətbiqinə imkan verəcək və beynəlxalq metodologiyalara əsaslanan yeni kredit skorinqinin tətbiq olunmasıdır. Bu sistemin tətbiqi isə, əgər banklar tərəfindən müvafiq qaydada istifadə olunarsa, anderraytinq proseslərinin avtomatlaşdırılması, kreditləşmə proseslərinin bank əməliyyatları termini ilə ifadə etsək “anında” aparılmasına imkan yaradacaqdır. Ən vacib məqam ondan ibarətdir ki bu mexanizmlərin tətbiqi elə bir inkişaf layihələridir ki, bank xidmətlərindən istifadə edən hər bir kəs ödəniş və kredit ekosistemləri üzrə xidmətlərin keyfiyyətinin artmasını öz həyatında birbaşa hiss edəcəkdir.
Pandemiyanın təsirləri ilə mübarizə
2020-ci ildə pandemiyanın bankların kapital dayanıqlığına mənfi təsirlərinin azaldılması məqsədilə prudensial çərçivə nisbətən yumşaldılmış, requlyativ nəzarət prosesləri üzrə güzəştlər verilib, kredit ekspansiyasına şərait yaradılması, rəqəmsallaşmanın təşviqi üzrə tədbirləri əhatə edən dəstək proqramı qəbul edilib. Müvafiq proqrama əsasən kreditlər restruktrizasiya edilərkən kreditlərin keyfiyyətinin pisləşdirilməsinə yol verilməməsi, nisbətən “yumşaq prudensial çərçivə”yə keçid, kapitalın adekvatlığı indikatorları üzrə banklara 5 əsas istiqamətdə mühüm dəstək, maliyyə əlçatanlığı və ya kredit hesabatlılıq sistemləri üzrə dəstək və rəqəmsallaşma istiqamətində geniş miqyaslı dəstək tədbirləri icra edilib. Buna müvafiq olaraq, bank sistemi də yeni şəraitə uyğun fəaliyyətini qura bilib.
Yeni inkişaf perspektivləri
Maliyyə-bank sisteminin makroiqtisadi inkişafa müsbət təsirlərinin artırılması məqsədi ilə bu xidmətlər və real sektorun münasibətləri üzrə korporativ idarəetməyə dair strateji çərçivənin formalaşması məqsədəuyğun hesab oluna bilər. Bu baxımdan dünyada mövcud olan əsas üç modelin (Anqlo-Amerikan, Almaniya və Yaponiya korporativ modeli) nəzərdən keçirilməsi yetərli hesab edilə bilər.
Eyni zamanda, ölkə bankları “inkişaf bankı” statusuna keçərlərsə biznesin bütün səviyyələrində (biznes planların tərtibi, xarici tərəfadşların tapılması, bazarlara giriş, marketinq və s.) gəlir əldə etməklə faiz gəlirlərindən asılılığı azalda bilərlər. Bu, həm də real sektorun inkişafına müsbət təsir göstərərdi. Azərbaycanda islam maliyyəsinin inkişafı da xarici investisiyaların (xüsusən də, Körfəz ölkələrindən) cəlbi üçün əlavə təkan ola bilər. Hazırda dünyanın nəhəng bankları hesab edilən HSBC, Citi Bank, Lloyds TSD (U.K.), Deutsche Bank, UBS, Royal Bank of Scotland banklarında İslam pəncərələri (Islamic window) çərçivəsində müştərilərə xidmət strukturu yaradılıb. İslam maliyyə institutları real sektorda maliyyə xidmətlərinə çıxışın genişləndirilməsi, həmçinin, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyə əldə etmək imkanı üçün yaxşı platforma hesab olunur və bununla da artım və iqtisadi inkişafa dəstək olur.
Beləliklə, ötən illərin statistik göstəriciləri Azərbaycan bank sektorunun önəmli inkişaf yolu keçdiyini göstərir. Eyni zamanda pandemiyanın yaratdığı yeni paradiqmalar bütün dünya ölkələri üçün rəqəmsal transformasiya istiqamətində daha sürətlə irəliləyən, əsaslı baza bank xidmətlərinə malik, proqressiv inkişaf texnologiyalarını ölkəyə transfer edə biləcək bank sistemi dizayn etməyin nə qədər mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu göstərib.
Yekun olaraq qeyd edək ki, Dünya Bankının “Doing Business 2020” hesabatına əsasən kredit alınması indikatoruna görə Azərbaycan 190 ölkə arasında ən yüksək nəticə əldə edərək birinci yerə yüksəlib. Bu isə, ölkəmizin bütün sahələrdə olduğu kimi, maliyyə-bank sektorunda da ən yaxşı nəticələr əldə etməyə müfəssər və kifayət qədər inkişaf potensialına malik ölkə olduğunu göstərir.

Fundamental Development Strategies Have Been Realized in the Banking Sector
Last year, Azerbaijan implemented its policy of financial stability in the face of a recession in the world economy, an increase of significant global risks, and instability in world financial and commodity markets that appeared because of the pandemic, as well as of rising political tensions in the region. The macroeconomic policy was aimed at achieving such goals as keeping up optimal inflation while maintaining the stability of the manat, strengthening development and stability in the banking and financial sector.
In line with the main goals and objectives ahead, there have been taken continuous measures to form a financial and banking system that is resistant to internal and external shocks, deeply focused on risk management processes, covered by effective regulation, transparent corporate governance, and strong infrastructure elements. As a result of those measures, over the past 10 years, the country's strategic foreign exchange reserves have almost doubled reaching 49.1 billion US dollars, while the Central Bank's official foreign exchange reserves amounted to 6.4 billion US dollars. The measures taken over the previous period has lead to the restoration of macroeconomic stability, attaining significant achievements in increasing the stability of the financial and banking system, and replacement of stabilization trends, observed in the banking sector against the background of recovery of general economic growth, from the recession moderate economic activity.
The fluctuations observed in the banking sector in the first half of 2020 due to the pandemic have remained stable since the second half of the year. Also, the loan portfolio, total assets of the banking system, net profit, and capital have moved out of the negative stalemate. In April 2021, the assets of the banking sector remained stable at 32.7 billion manats, which demonstrates an increase by 1.3 billion manat or 4.3 percent compared to 2016. Another important indicator is that the net loss of the banking sector in 2016 amounted to 1.6 billion manat, while the net profit in 2020 amounted to 567.8 million manat. According to the results of 2020, the total assets to non-oil GDP ratio, which is considered the financial depth ratio, was 63%. The revival that began in the banking sector in the past period is also reflected in the number of employees. Thus, according to official statistics for April 2021, compared to the end of 2016, the number of employees in the banking sector increased by 11% (18,893-16,947), which indicates a significant recovery in the sector.
The analysis of the financial indicators of the banking system also shows that the stability indicators in banks have increased over the past period. Return on assets and capital have also been positive during the last year. Analysis of the relevant data of the Azerbaijan Banks Association shows that if in 2016, unprofitable banks accounted for 50% of the sector (16 banks), in the 1st quarter of 2021, this figure was only 8% (2 banks).
In 2020, for rehabilitating and regulating the activities of separate financial institutions in the country, the activities of the 4 banks were terminated within the microprudential policy. The measures taken and the normative-legal documents adopted have not only increased the stability of the financial sector but also strengthened local financial institutions and increased market confidence. Along with that, despite achievements attained in the current period, it is also desirable to implement future development strategies to bring the banking sector in line with the country's economic development strategy.
Credit ecosystem rehabilitation
According to statistics for 4 months of 2021, the specific weight of non-performing loans (NPL ratio), which are considered as one of the main quality indicators of credit portfolios, have reduced to 6.1 percent. It should be mentioned that this is the most positive indicator in Azerbaijan in this area since the oil crisis of 2015. In fact, along with being one of the main signals of recovery of the sector, this indicator is also one of the factors that have a positive impact on the risk burden of the loan portfolio of the banking system and the reduction of overall loan interest rates. In comparison with the “negative boom” of 2017 (NPL ratio – 15.5 percent), this indicator also means a 2.5-fold decrease. In its turn, such a decrease will have a positive impact on the reduction of credit costs of the banking system and result in the formation of lower interest rates and a healthier culture of credit reporting. It should be noted that the constant decline in the non-performing loan portfolio in recent years has made Azerbaijan one of the most successful countries in Eastern Europe and the CIS in this area. Of course, we reach such results due to long-term and sustainable strategic activities implemented under the leadership of President Ilham Aliyev.
The potential of the banking system formed in Azerbaijan and the experience of the past years give grounds to say that despite the challenges, there are quite wide opportunities for further positive progress in this area in the coming years. At the same time, one of the issues of special importance in terms of the stability of the sector is the increase in long-term loan trends.
According to the results of the first 4 months of 2021, the share of the long-term loan in the total portfolio reached 82.5%. For comparison, the corresponding figure was 75.6 percent in 2015 and only 36 percent in 2005. Despite the negative effects of the pandemic, there has not been indicated any negative trend in this direction. The increase related to this indicator is in itself the result of increased confidence in the sector and the establishment of more qualitative and substantive customer-banking relations. In the previous period, there have been observed de-dollarization in loan portfolios. If compared to 2019, the share of manat loans in the total portfolio increased by 4.9 percent and reached 70.2 percent in 2020. The results of the first 4 months of 2021 also show positive trends in this direction, and the corresponding figure increased by 2.1 percent from the beginning of the year and reached 72.3 percent.
Development trends of the deposit ecosystem
As it is known, being an iterative continuation of the processes following the 2015 global oil crisis, in 2017, deposits of legal entities decreased to 19 billion manat and deposits of individuals to 6.8 billion manat. In April of this year, the volume of deposits in banks stabilized at around 22.4 billion manat, and the volume of deposits of individuals amounted to 8.3 billion manat. Compared to 2001, deposits of legal entities increased by 58 times, and deposits of individuals - by 71 times. The increase in these two indicators can be considered both an element of economic development and a positive change in confidence in the banking sector. It should also be mentioned that a slight increase in deposits of legal entities and individuals, registered in 2020, was related to the banks having their license liquidated, and this volatility system is not considered a significant risk.
The de-dollarization of deposits and deposits portfolios, observed in last years, has also continued this year. The specific weight of manat in deposits has reached 46.5%, which is one of the important factors neutralizing the critical level of foreign exchange risks. The corresponding figure is the highest since 2015 – the year when it decreased to 15.3 percent. The de-dollarization of deposits increased by 4.9 percent in 2020 and by 2.9 percent in the first four months of this year.
The share of time deposits was 39.7%. If this figure was higher, of course, it would serve to increase confidence in the banking sector. However, here, the increase in the weight of required deposits can also be explained by the demand for liquidity created by investment activity. At the same time, it is no coincidence that the share of long-term loans is growing. In this case, the only issue to consider is the correct calculation of risks by banks, operation of mitigation tools, and not allowing the difference between loan and deposit terms to become any systematic banking risk.
Reforms implemented for the development of infrastructure
To ensure sustainable operation of the banking system, there have been launched National Payment System, Government Payment Portal, Central Credit Register, and Interbank Card Center in Azerbaijan. By applying a special blockchain platform for the first time in the country, the Digital Identification System was introduced. The development of this project will play a very important role in the formation of a climate of trust in the sector, as well as in the protection of the integrity, availability, and confidentiality of information in the banking system.
Among the achievements attained within the frame of reforms implemented previously is lowering of loan rates, the introduction of 3 important mechanisms applied in the best international practice to build a healthy credit ecosystem, and the launch of Credit Bureau, State Registry of Encumbrance of Movable Property, and Mortgage and Credit Guarantee Fund. Over the past period, institutional reforms have also covered the insurance sector. As a result, the Compulsory Insurance Bureau, the Agrarian Insurance Fund, and the Joint Agrarian Insurance Company were created.
One of the recent significant reform measures in the banking system was the launch of the Instant Payment System (IPS). The introduction of the IPS is one of the measures realized within the State Program on Expansion of Digital Payments in the Republic of Azerbaijan for 2018-2020. The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication conducted the monitoring and evaluation of the Program. As a result of the application of IPS, application of QR code functionality and introduction of registration, inter-account transfer, and payment functions for the population through internet and mobile banking services were provided. We anticipate that opportunities provided by the use of the IPS will give a new impetus to the expansion of digital payments among economic entities and the formation of a cashless society.
Another important innovation in the banking system is the introduction of new credit scoring based on international methodologies, which will allow the introduction of automated lending decision-making systems. Once the banks use this system appropriately, it will let underwriting processes be automated, and lending processes be carried out "instantly". The most important point is that the application of these mechanisms is such a development project that everyone who uses banking services will feel the increase in the quality of services in the payment and credit ecosystems in their lives.
Fight against effects of the pandemic
To reduce the negative impact of the pandemic on the capital stability of banks in 2020, the prudential framework has been relatively relaxed, concessions have been made on regulatory control processes, a support program has been adopted to create conditions for credit expansion and promote digitalization. According to the program, large-scale support measures were taken to prevent deterioration of loan quality during loan restructuring, to shift to a relatively "soft prudential framework". Also, the measures covered significant support to banks in 5 key areas on capital adequacy indicators, as well as support for financial access or credit reporting systems and digitalization. Consequently, the banking system could be built its work by new conditions.
New development prospects
To increase the positive impact of the financial and banking system on macroeconomic development, it may be expedient to form a strategic framework for corporate governance concerning these services and the real sector. From this point, reviewing the world’s three main models (Anglo-American, German, and Japanese corporate models) can be sufficient.
At the same time, if local banks become "development banks", they can reduce their dependence on interest income by earning income at all levels of business (development of business plans, finding external partners, access to markets, marketing, etc.). It also can positively affect the development of the real sector. The development of Islamic finance in Azerbaijan can also be an additional impetus for attracting foreign investment (especially from the Gulf countries). Currently, such world’s largest banks as HSBC, Citi Bank, Lloyds TSD (U.K.), Deutsche Bank, UBS, Royal Bank of Scotland have established an “Islamic window” customer service structure. Islamic financial institutions are considered as a good platform for expanding access to financial services in the real sector, as well as for small and medium enterprises to access finance, thereby supporting growth and economic development.
Thus, the statistics of previous years demonstrate that the banking sector in Azerbaijan has passed a significant development path. At the same time, new paradigms that emerged due to the pandemic showed all world countries the importance to design such a banking system that is moving faster towards digital transformation, has a solid base of banking services, and can transfer advanced development technologies to the country.
In conclusion, it should be mentioned that for the Getting Credit indicator of the Doing Business 2020 report, Azerbaijan is ranked first among 190 countries. It means that, as in other areas, our country has wide and sufficient potential to reach the best results in the financial and banking sector.