Azərbaycan-Türkiyə iqtisadi əlaqələri sürətlənəcək
Ankarada reallaşan Türkiyə-Azərbaycan biznes forumu bir sıra əhəmiyyətli mövzuların, gələcək perspektivlərin müzakirəsi ilə yadda qalıb. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin analitiki Aminə Bayramova Türkiyə ilə əməkdaşlığın bir sıra iqtisadi məqamlarını şərh edib.
Aminə Bayramova qeyd edir ki, bunlardan ilki Türkiyə və Azərbaycan arasında ticarət həcminin artırılması ilə bağlıdır. Belə ki, yüksələn xətlə inkişaf edən qarşılıqlı idxal-ixrac əməliyyatlarının həcminə pandemiyanın yaratdığı gərginliklər ciddi təsir göstərməyib. Bu rəqəm 2020-ci il üçün 4.16 milyard dollar təşkil edib. Forumda bu rəqəmin qardaş iqtisadiyyatlar arasındakı real potensialı göstərmədiyi və qoyulmuş hədəfə çatmaq üçün hər iki ölkənin mühüm potensialı olduğu dilə gətirilib. Pandemiyanın təsirləri səngidikdən sonra qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin sürətlə yüksələcəyi və dövlət başçılarının 2023-cu ilə qoyduğu 15 milyard dollar ticarət dövriyyəsi hədəfinə çatmaq üçün sıx əməkdaşlığın davam etdiyi bildirilib. Bu istiqamətdə martın 1-dən qüvvəyə minəcək Preferensial Ticarət sazişi ölkələr arasında ticarət dövriyyəsinin gələcək artımına ciddi təkan verəcək. Həmçinin 2020-ci ildə Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu üzərində daşınan yüklərin həcminin iki dəfədən çox artması yeni nəqliyyat-kommunikasiya layihələrimizin səmərəliliyin bariz nümunəsidir. Naxçıvana dəmiryolunun çəkilməsi nəticəsində, Azərbaycan və Türkiyə arasında daşımalar asanlaşacaq. Həmçinin, Azərbaycanın bölgədə təklif etdiyi yeni “3+3” formatlı işbirliyi platforması da ölkələr arasında ikitərəfli ticarət əlaqələrinin, turist axınının artımına, habelə Naxçıvan dəhlizinin strateji önəm qazanmasına ciddi təkan verəcək.
Həmçinin, Azərbaycan və Türkiyə vətəndaşları arasında vizasız və xarici pasportsuz səyahətlər ölkələr arasında əməkdaşlığın bütün sahələrdə inkişafına yeni təkan verəcək, ticarət dövriyyəsinin, sərmayə qoyuluşlarının, turist axınının artmasına müsbət təsir edəcək, xalqlarımızı bir-birinə daha da yaxınlaşdıracaq.
İİTKM-in analitiki hesab edir ki, investisiya münasibətlərinə gəlincə, Türkiyə Azərbaycanda daha çox qeyri-neft sektoruna Azərbaycan isə Türkiyədə, əsasən, energetika və kimya sahələrinə kapital axını yaradır. Türkiyədən Azərbaycana investisiya qoyuluşları 12 milyard dollar, Azərbaycandan Türkiyəyə sərmayə yatırımları isə 19,5 milyard dollar təşkil edir. Hazırda Türkiyədə 2000-ə yaxın Azərbaycan, ölkəmizdə isə 4100-dən artıq Türkiyə şirkəti fəaliyyət göstərir. Türkiyədəki həm şirkət sayı, həm də investisiya həcminə görə Azərbaycan Mərkəzi Asiya və Qafqaz ölkələri arasında ilk yerdədir. İki ölkə arasında birgə investisiya fondunun təsis edilməsi, dövlət- özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilə bilən iri müəssisə və iri layihələrin, birgə texnologiyanın transferini və birgə istehsal nəzərdə tutan investisiya hədəflərinə çatmaqda və imkanları maksimal dəyərləndirilməsi istiqamətində qarşıda duran vəzifələrin icrasını sürətləndirəcək. Bütün bu istiqamətlərlə yanaşı, dövlət mülkiyyətinin özəlləşdirilməsində türk şirkətlərinin fəal iştirakı investisiya əlaqələrinin güclənməsinə öz töhfəsini verəcək ki, bunu biz “Azərlotereya” ASC-nin timsalında görəcəyik.
Forumda həmçinin Qarabağın reinteqrasiyası və reabilitasiyasında, habelə bütün bölgədəki konyunktura dəyişikliyinin bərabərində gətirdiyi perspektivlərdən yararlanılmasında türk iş adamlarının fəal iştirak sahələri də müzakirə edilib. Forumda infrastruktur layihələrində, Füzuli-Şuşa arasındakı Zəfər yolu, Toğana-Kəlbəcər yolu, habelə Füzulidə tikiləcək hava limanının tikintisində türk şirkətlərinin fəal iştirakı məsələlərinə toxunulub. Azərbaycanda həyata keçirilən quruculuq işləri, habelə sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlərin qəbul edilməsi türk investorlar üçün geniş imkanlar və perspektivlər vəd edir.
Bütün bu sahələrdən başqa Forumda, pandemiya səbəbi ilə sürəti azalan qlobal iqtisadi böyümə qarşısında biznes nümayəndələrinə yeni alternativlərin təklif edilməsi məqsədilə dağ-mədən, tekstil, nəqliyyat logistika, kiçik və orta sahibkarlıq və investisiyaların təşviqi, memarlıq-layihələndirmə kimi sahələrdə sazişlər imzalanıb.
Bütün bu imkanlar fonunda iki ölkə şirkətlərinin əməkdaşlığının təşviqi, birgə istehsal müəssisələrinin təşkili, nəqliyyat-logistik, həmçinin əlverişli coğrafi mövqe üstünlüklərdən səmərəli istifadə ölkələrimizin ticarət, investisiya kimi sahələri başda olmaqla çoxşaxəli əlaqələrimizə töhfə verəcək.

Economic Relations between Turkey and Azerbaijan Will Accelerate
Turkey-Azerbaijan business forum in Ankara was marked by a discussion of a number of important topics and prospects. Analyst of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Amina Bayramova commented on several issues of the cooperation with Turkey.
Amina Bayramova notes that the first issue is related to increasing trading volume between Turkey and Azerbaijan. Thus, tensions that emerged due to the pandemic did not seriously affect the volume of mutual import and export operations fixed at the level of 4.16 billion USD in 2020. It was mentioned at the forum that this figure does not reflect the real potential between the fraternal economies and both countries have significant prospects to achieve the set goal. Once the effects of the pandemic subside, mutual trade will increase rapidly and close cooperation will continue to achieve by 2023 the 15 billion USD trade turnover target, set by the heads of states. The Preferential Trade Agreement, which will come into force from March 1, will give impetus to the further growth of trade turnover between the countries. At the same time, the volume of cargo transported on the Baku-Tbilisi-Kars route doubled in 2020, which can be mentioned as an obvious example of the effectiveness of our new transport and communication projects. The construction of the railway to Nakhchivan will facilitate transportation between Azerbaijan and Turkey. Moreover, the 3+3 regional cooperation platform proposed by Azerbaijan will trigger bilateral trade relations between countries, increase the flow of tourists, and enhance the strategic importance of the Nakhchivan corridor.
At the same time, visa and passport-free travel of Azerbaijani and Turkish citizens will give a fresh impetus to all spheres of cooperation between countries, positively affect trade turnover, investments, and flow of tourist, and make our nations much closer.
Regarding investment relations, CAERC analyst considers that capital flow from Turkey is mainly directed to the non-oil sector, from Azerbaijan – to energy and chemical sector. Investments from Turkey to Azerbaijan equal 12 billion USD, and investments from Azerbaijan to Turkey are 19.5 billion USD. At present, about 2,000 Azerbaijani companies operate in Turkey, and more than 4,100 Turkish companies function in our country. Azerbaijan is the first among Asian and Caucasian countries for the number of companies in Turkey and the volume of investments. The establishment of a joint investment fund between two countries will accelerate the implementation of the tasks assigned to reach investment targets. These targets relate to the initiation of large enterprises and large projects within the framework of public-private partnership, as well as joint technology transfer and joint production. Along with all these areas, the active participation of Turkish companies in the privatization of state property will contribute to the strengthening of investment relations, which we will observe in the example of Azerlottery OJSC.
There were also discussions on the reintegration and rehabilitation of Karabakh, prospects emerging from changes in the region, and the advantages provided to Turkish entrepreneurs. The Forum participants also discussed the active participation of Turkish companies in infrastructure projects, as well as the construction of Victory Road between Fuzuli and Shusha, Toghana-Kalbajar road, and the airport in Fuzuli. Construction works, implemented in Azerbaijan, adoption of National Priorities for Socio-Economic Development promise broad opportunities and prospects for investors.
Besides, to offer new alternatives to business representatives against the background of global economic growth slowed down because of the pandemic, there were signed agreements in such spheres as mining, textile, transport logistics, small and medium-sized enterprises, investment promotion, and architecture and design.
Given all of these opportunities, the promotion of cooperation between companies of two countries, the establishment of joint ventures, effective use of favorable geographical location, transport, and logistics will contribute to our multifaceted relations, especially in trade and investments.