Özbəkistanda “Türk Dövlətləri İqtisadiyyatı” kitabının təqdimatı keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) katibliyi ilə birgə hazırladığı “Türk Dövlətləri İqtisadiyyatı” kitabının təqdimatı Özbəkistanın Daşkənd şəhərində olub. Hibrid formatda təşkil olunan tədbiri açıq elan edən Özbəkistan Respublikası Prezidentinin müşavirinin müavini, İqtisadi Araşdırmalar və İslahatlar Mərkəzinin direktoru Obid Hakimov kitabın türk dünyasının beyin mərkəzləri üçün əhəmiyyətli töhfə olduğunu və iqtisadi proseslərin dinamikasını anlamaq üçün tədqiqatçılara, siyasətçilərə və sahibkarlara dəyərli təhlillər təqdim etdiyini bildirib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Prof. Dr. Vüsal Qasımlı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin təşəbbüsləri çərçivəsində iki ölkə arasında iqtisadi-ticari əməkdaşlığın artırılması sahəsində Özbəkistanın İqtisadi Araşdırmalar və İslahatlar Mərkəzi ilə birgə əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulayıb. O, “Türk Dövlətləri İqtisadiyyatı” kitabını əməkdaşlığın xəritəsi adlandıraraq bölgədə iqtisadi inteqrasiya üçün yeni yolların açılmasının vacibliyini qeyd edib. Vüsal Qasımlı bildirib ki, kitabın hazırlanmasında yeddi türk dövlətinin iqtisadi tədqiqatlar sahəsində tanınmış 35-dən artıq alimi iştirak edib və hər bir müstəqil dövlətin türk dünyasındakı rolu araşdırılıb.
Sonra İİTKM-in Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri Vüsalə Cəfərova kitabda tədqiq olunan müasir iqtisadi modelləri, “Qravitasiya Modeli" və "Qraf Nəzəriyyəsi" kimi metodologiyaların tətbiqi, türk dövlətləri arasında iqtisadi inteqrasiya və ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün tövsiyələri diqqətə çatdırıb. O, kitabda ayrıca tədqiq olunan Zəngəzur dəhlizinin Türk dünyası üçün əhəmiyyəti və çoxşaxəli ticarətə təsiri barədə nəticələri qeyd edib. V. Cəfərova TDAM tərəfindən 8 dildə rüblük “Türk İqtisadi İcmalı”nın hazırlandığını və burada türk dövlətlərinin iqtisadiyyatlarında baş verən tendensiyaların təqdim olunduğunu bildirib, “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” məqsədləri ilə bağlı icra olunan layihələrdən danışıb.
Tədbirdə TDT ölkələri arasında iqtisadi inteqrasiyanın sürətləndirilməsi və ticarət əlaqələrinin inkişafı yolları müzakirə olunub.

Presentation of the book "Turkic States Economy " was held in Uzbekistan
The presentation of the book "Turkic States Economy," prepared by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) in cooperation with the Secretariat of the Organization of Turkic States (OTS), was held in Tashkent, Uzbekistan. Obid Hakimov, Deputy Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan and Director of the Center for Economic Research and Reforms, announced the event, which was organized in a hybrid format. He stated that the book is an important contribution to the think tanks of the Turkic world, providing valuable analyses for researchers, politicians, and entrepreneurs to understand the dynamics of economic processes.
Prof. Dr. Vusal Gasimli, Executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), emphasized the significance of joint cooperation with the Center for Economic Research and Reforms of Uzbekistan in enhancing economic and commercial cooperation between the two countries, following the initiatives of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev. He described the book "Economy of Turkic States" as a roadmap for cooperation, highlighting the importance of exploring new paths for economic integration in the region. Dr. Gasimli also noted that more than 35 well-known scientists from seven Turkic states specializing in economic research contributed to the preparation of the book, examining the role of each independent state within the Turkic world.
Vusala Jafarova, the head of the Turkic World Research Center (TWRC) of CAERC, discussed the modern economic models studied in the book, including the application of methodologies such as the "Gravity Model" and "Graph Theory." She also addressed economic integration among Turkic states and provided recommendations for increasing trade turnover. In particular, Jafarova highlighted the importance of the Zangezur corridor for the Turkic world and its impact on multifaceted trade. She mentioned the quarterly publication "Turkish Economic Review," prepared by TWRC, which presents trends in the economies of Turkic states, as well as projects related to the "Turkic World 2040 Vision."
The event also featured discussions on ways to accelerate economic integration and the development of trade relations among OTS countries.