analitiki Ayhan Satıcının şərhi
Azərbaycan Respublikasının Tarif Şurasının 30 İyun 2021-ci ildə qəbul etdiyi qərara əsasən ölkədə təbii qazın topdansatış və pərakəndə satış qiymətlərində dəyişiklik baş verib. Dövlətin iqtisadi siyasətinə uyğun olaraq enerji təhlükəsizliyinin dayanıqlığının təmin olunması, resurslardan məqsədyönlü və səmərəli istifadə edilməsi, istehlakçı və istehsalçı maraqlarının uzlaşdırılması, iqtisadi əlverişlilik, sosialyönümlülük, qaz təchizatı sahəsində bazar münasibətlərinin mərhələli şəkildə formalaşdırılması və dövlət büdcəsindən subsidiyalaşdırmanın aradan qaldırılması kimi başlıca səbəblər əsas götürülərək müvafiq dəyişikliklər qəbul edilib.
Burada ən mühüm məqam ondan ibarətdir ki, əhalinin 51%-ni, yəni 5 milyon nəfəri əhatə edən istehlakçılara təbii qazın illik istehlak həcminin 1200 m3-dək olan hissəsi üçün hər hansı bir tarif dəyişikliyi edilməyib və 1 kub metr üçün 10 qəpik səviyyəsində saxlanılıb. Bu da öz növbəsində qərarın sosialyönümlü olmasına və əhalinin əksər kəsiminin mənafeyinin qorunmasına bariz nümunədir. Onu da qeyd etmək gərəkdir ki, iqtisadi dirçəlişin təmin edilməsi məqsədilə sənaye və kənd təsərrüfatı sahələrinə verilən təbii qazın tarifi də dəyişdirilməyərək 20 qəpik səviyyəsində saxlanılıb. Əlavə olaraq, istehlak edilən qazın 1200-2500 m3-dək olan hissəsi üçün 1 m3 təbii qazın qiyməti 20 qəpik, 2500 m3-dən çox olan hissəsi üçün isə 25 qəpik təyin edilib. Burada qeyd edilməsi zəruri olan nüanslardan biri də odur ki, dünya bazarlarında artan enerji qiymətlərinə səbəb enerji istehlakında artım və səmərəsiz istifadədir. Məhz buna görə də, təbii qaz əsasında fəaliyyət göstərən istilik təchizatı sisteminin fəaliyyətinin dayanıqlığının təmin edilməsi, habelə ölkə vətəndaşlarının istilik sistemindən istifadə xərclərinin optimallaşdırılması məqsədilə “Azəristiliktəchizat” ASC və yaşayış binalarının məhəllə qazanxanaları üzrə təbii qaz tarifi 20 qəpikdən 13 qəpiyə endirilib. Qlobal trendlərin təhlili də onu göstərir ki, mərkəzləşdirilmiş istilik sistemləri enerji səmərəliliyi baxımından prioritet təşkil edir. Həmçinin, bu məqsəd üçün tariflərin endirilməsi özlüyündə ətraf mühitin mühafizəsinə müsbət təsir edəcəkdir. Buna misal olaraq, İngiltərəni göstərə bilərik. Belə ki, 2020-ci ilin statistikasına əsasən əhalinin 95%-i mərkəzləşdirilmiş isitlik sistemindən istifadə etməkdədir. Mərkəzi istilik sistemlərin 86%-i isə təbii qazdan isitmək üçün istifadə edir.
Azərbaycanda əhaliyə satılan təbii qazın qiymətini digər MDB və qonşu ölkələr ilə müqayisə etdikdə təbii qazın satışı əhalinin 1200 m3-dən artıq istehlak edən təbəqəsi üçün belə çox olmadığı ortaya çıxır. Belə ki, 2020-ci ildə 1 m3 təbii qazın tarifi əhali abonenti üzrə Ankarada orta hesabla 32 qəpik, Kiyevdə 32,6 qəpik təşkil edib. Hazırda isə bu göstəricilər artaraq Ankarada 32-40 qəpik, Kiyevdə isə 54 qəpik təşkil edir. Həmçinin, bu göstəricilər Gürcüstanda 19,7-29,5 qəpik, Belarusda 9,2-34,2 qəpik, Rusiyada 11,9-16,5 qəpik arasında dəyişir. Avropa Birliyi ölkələrinə nəzər yetirdikdə isə, bu göstəricilər Latviya, Litva, Macarıstan və Rumıniyada 1 m3 təbii qaz üçün 29-68 qəpik ətrafında dəyişməkdədir.
Tarif Şurasının bir digər qərarı ilə enerji təchizatı birbaşa 35 və 110 kV-luq xətlərlə həyata keçirilən, gün ərzində yük tələbatı stabil olan, istehsal məqsədləri üçün orta aylıq enerji istehlakı 5 milyon kVts-dan az olmayan məlumatların emalı, qeydə alınması və ötürülməsi üzrə fəaliyyət göstərən məlumat mərkəzləri üçün elektrik enerjisinin tarifləri günün vaxtına görə diferensiasiya edilib. Belə ki, müvafiq tariflər gündüz vaxtı saat 08.00-dan 22.00-a qədər tarif 7,3 qəpik, gecə vaxtı saat 22.00-dan 08.00-a qədər 3,5 qəpik olaraq təyin edilib. Enerji səmərəliliyini və artan istehlakı nəzərə alaraq tarifin günün vaxtına görə diferensiasiya edilməsi müsbət addımdır. Belə ki, qiymətlərin günün müxtəlif vaxtlarına uyğun tənzimlənməsi günlük yüklənmə qrafikini nizamlayır, eləcə də qiymətin ucuz olduğu vaxtda elektrik enerjisindən istifadə üçün stimul yaratmaqla, pik saatlardakı yüklənmə səviyyəsini aşağı salır və əlavə həcm üçün investisiya qoyuluşuna zərurəti azaldır.
Son olaraq onu da qeyd etmək lazımdır ki, elektrik enerjisinin ölkədaxili yeni tariflərinin əhaliyə və qərarda qeyd edilən fəaliyyətdən fərqli fəaliyyətlə məşğul olan qeyri-əhali abonentlərinə hər hansı bir dəyişiklik edilməyib və bu da qərarın həm səmərəliliyini, həm də sosialyönümlü olmasını göstərən amildir.

Comments by Ayhan Satiji
According to the decision of the Tariff Council of the Republic of Azerbaijan dated June 30, 2021, there were made changes to wholesale and retail natural gas prices in the country. Such key factors as ensuring the sustainability of energy security following the country’s economic policy, purposeful and efficient use of resources, coordination of the interests of consumers and producers, economic profitability, social orientation, staged formation of market relations in the field of gas supply, and elimination of subsidies from the state budget were taken as the main grounds for approving the changes.
Here, the significant point is that no changes were made to tariffs for natural gas in the volume of 1200 cubic meters per year and kept for 10 qepik per 1 cubic meter. It covers 51% of the population or 5 million people. It means that the decision is socially oriented and serves as an obvious example of protecting the interests of the majority of the population. Moreover, to ensure economic recovery, the gas tariff for the agricultural and industrial sectors remained unchanged - 20 qepik per cubic meter. In addition, the part of the consumed gas from 1,200 to 2,500 per year will be calculated at the rate of 20 qepik per cubic meter and above 2,500 cubic meters per year – 25 qepik per cubic meter. Here, it is important to mention that the rising energy prices in world markets are related to the increase in energy consumption and inefficient use. Therefore, to ensure the sustainability of the natural gas heating system, as well as to optimize the cost for using the heating system by our citizens, the natural gas tariff for Azeristiliktejhizat OJSC and boiler houses of residential buildings was reduced from 20 to 13 qepiks. The analysis of global trends demonstrates that centralized heating systems are a priority in terms of energy efficiency. Also, the reduction of tariffs for this purpose itself will have a positive impact on environmental protection. We can review England as an example. Thus, according to the statistics of 2020, 95% of the population was using the centralized heating system. 86% percent of centralized heating systems use natural gas.
Comparing the prices for natural gas sold to the population in Azerbaijan with other CIS and neighboring countries, it can be observed that in our country gas is inexpensive even for a part of the population that consumes more than 1,200 cubic meters per year. In 2020, the tariff per cubic meter of natural gas per capita was 32 qepik in Ankara and 32.6 qepik (0.19 cents) in Kyiv. Currently, these figures have raised up to 32-40 qepiks in Ankara and 54 qepiks in Kyiv. At the same time, this figure varies between 19.7-29.5 qepik in Georgia, 9.2-34.2 qepik in Belarus, 11.9-16.5 qepik in Russia. Coming to European Union countries, the figure varies between 29 qepik to 68 qepik per cubic meter of natural gas in Latvia, Lithuania, Hungary, and Romania.
By another decision of the Tariff Council, the electricity tariffs for data centers, engaged in data processing, registration, and transmission, that consume electricity through 35 or 110 kV transmission lines, have a stable load during the day, and use at least 5 million kWh of electricity per day for production purposes have been differentiated by time of a day. Thus, the tariff is set at 7.3 qepik from 08 AM to 10 PM, and at 3.5 qepik from 10 PM to 8 AM. Considering energy efficiency and increasing consumption, day and night time-of-use tariff differentiation is a positive step. Thus, adjusting prices to different times of the day regulates the daily load schedule, as well as creates an incentive to use electricity when prices are low, reduces the level of overload during peak hours, and reduces the need to invest in additional volumes.
In conclusion, it should be mentioned that there were not made any changes to the local electricity tariffs for the population and customers carrying out activity differing from that mentioned above, which also shows the efficiency and social orientation of the decision.