“İxrac icmalı”nın dekabr sayına əsasən, 2022-ci ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycanın ümumi ixracı 36,3 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2,7 milyard ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2021-ci ilin on bir ayı ilə müqayisədə 14% artıb.
2022-ci ilin yanvar-noyabr ayları ərzində kimya sənayesi məhsullarının ixracı 77,4%, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 23%, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 22,3%, çay ixracı isə 43% artıb.
Aqrar və aqrar sənaye məhsulları üzrə birgə ixracın statistik dəyəri 802,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2022-ci ilin yanvar-noyabr ayları ərzində ixrac edilən meyvə-tərəvəz məhsulları aqrar məhsullar qrupunun 93,2%-ini təşkil edib. Qeyri-neft-qaz ixracının tərkib hissəsində əhəmiyyətli yer tutan aqrar-sənaye məhsullarının yaratdığı dəyər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 33,5% artıb.
2022-ci ilin yanvar-noyabr ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında karbamid (198,6 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda pambıq mahlıcı (161,1 milyon ABŞ dolları) ikinci, qızıl (156,1 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2022-ci ilin yanvar-noyabr ayları ərzində Rusiya Federasiyasına 820 milyon ABŞ dolları, Türkiyəyə 630,5 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 183 milyon ABŞ dolları, İsveçrə Konfederasiyasına 166,5 milyon ABŞ dolları və Qazaxıstana isə 89,4 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2022-ci ilin noyabr ayının qeyri-neft ixracı 302,1 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2022-ci ilin noyabr ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 126,4 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 175,7 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
2022-ci ilin noyabr ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya Federasiyası (132,9 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə (48 milyon ABŞ dolları) ikinci və Gürcüstan (18,5 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2022-ci ilin noyabr ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında emal olunmamış aşqarlanmamış alüminium (19,8 milyon ABŞ dolları) birinci, karbamid (16,9 milyon ABŞ dolları) ikinci və pomidor (tomat) (13,7 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac İcmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2022-ci ilin yanvar-noyabr aylarında həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2022-ci ilin yanvar-noyabr ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “Rose Servis” MMC, “Almeyvə” MMC, Şirinov Elvin Valeh oğlu, “Baku Steel Company” MMC, “Mors Trading” MMC, “P-Aqro” MMC, “Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi” MM, “STP Alüminium” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “Socar Polymer” MMC, “Azəralüminium” MMC, “AzerGold” QSC, “Azərenerji” ATSC, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Azəripək” MMC, “Azərtütün” ASC, “Geofizika və Geologiya İdarəsi”.
2022-ci ilin yanvar-noyabr aylarında “Azərkosmos” tərəfindən dünyanın 41 ölkəsinə 24 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos”-un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 82 faizini təşkil edib. 2022-ci ilin noyabr ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 34 ölkəsinə 2,3 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2022-ci ilin yanvar-noyabr ayları ərzində peyk telekommunikasiya və optik peyk xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 6 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 5,3 milyon ABŞ dolları ilə Fransa, 4 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 2,1 milyon ABŞ dolları ilə BƏƏ və 1,3 milyon ABŞ dolları ilə Pakistan qərarlaşıb.
2022-ci ilin noyabr ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 158,1 milyon manat təşkil edib. 2022-ci ilin yanvar-noyabr aylarında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 2 milyard manatlıq əməliyyat aparıblar.
2022-ci ilin yanvar-noyabr aylarında Azexport.az portalına 424,5 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2022-ci ilin noyabr ayında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri isə 30,9 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2022-ci ilin noyabr ayında Azexport.az portalına edilən ixrac sifarişlərinin tütün, şərab, kərə yağı, qarğıdalı yağı, şəkər, fındıq ləpəsi, qara çay, kosmetik vasitələr, boya və s. məhsullar üstünlük təşkil edib. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2022-ci ilin 30 noyabr tarixinə kimi (71 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 145 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 3,1 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2022-ci ilin dekabr ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 40 milyon ABŞ dolları olub.

December issue of "Export Review" was published
According to the December issue of "Export Review",total exports of Azerbaijan in January-November 2022 amounted to 36.3 billion US dollars, exports in the non-oil sector amounted to 2.7 billion US dollars. Exports in the non-oil sector increased by 14% compared to the eleventh month of 2021.
During January-November 2022, the export of chemical industry products increased by 77.4%, the export of aluminum and its products by 23%, the export of ferrous metals and their products by 22.3%, and the export of tea by 43%.
The statistical value of the joint export of agricultural and agro-industrial products was 802.4 million US dollars. Fruit and vegetable products exported during January-November 2022 accounted for 93.2% of the group of agricultural products. The value created by agro-industrial products, which occupy a significant place in the composition of non-oil and gas exports, increased by 33.5% compared to the corresponding period of last year.
Urea (198.6 million US dollars) was the first in the list of non-oil sector goods exported during January-November 2022. In this list, cotton seed (US$161.1 million) was ranked second, and gold (US$156.1 million) was ranked third.
During the period of January-November 2022, 820 million US dollars to the Russian Federation, 630.5 million US dollars to Turkey, 183 million US dollars to Georgia, 166.5 million US dollars to the Swiss Confederation, and 89.4 million US dollars to Kazakhstan goods belonging to the oil sector were exported.
In November 2022, the Russian Federation (132.9 million US $) rose to the first place in the list of countries that exported the most goods from the non-oil sector. In this list, Turkey (48 million US $) was second and Georgia ($18.5 million US $) was third.
In November 2022, the list of goods belonging to the non-oil sector exported was unprocessed unalloyed aluminum ($19.8 million), followed by urea ($16.9 million) and tomatoes ($13.7 million). dollar) was the third.
"Export Review" compiled a rating of both non-state and state-owned exporting subjects in the non-oil sector in January-November 2022.
The following companies are represented in the top ten in the rating of non-state exporting entities prepared for January-November 2022: "MKT Ishtishlat Kommersiya" LLC, Representative Office of "Azerbaijan International Mining Company Limited Company" in the Republic of Azerbaijan, "Rose Servis" LLC, " Almeyva" LLC, Shirinov Elvin Valeh oglu, "Baku Steel Company" LLC, "Mors Trading" LLC, "P-Agro" LLC, "Azerbaijan Sugar Production Union" LLC, "STP Aluminum" LLC.
The list of state-owned companies participating in export operations in the non-oil sector is headed by the "Marketing and Economic Operations Department" of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan. Then the following companies are represented in this list: "Socar Polymer" LLC, "Azeraluminium" LLC, "AzerGold" JSC, "Azerenergy" ATSC, "Azerpambig Agrarian Industrial Complex" LLC, "Azerbaijan Airlines" JSC, "Azeripak" LLC, "Azertutun" OJSC, "Geophysics and Geology Department".
In January-November 2022, "Azerkosmos" exported services worth 24 million US dollars (satellite telecommunication services and optical satellite services) to 41 countries of the world. Azerkosmos' income from service export made up 82 percent of its total income. In November 2022, "Azerkosmos" exported services worth 2.3 million US dollars to 34 countries of the world.
The top five exports of satellite telecommunication and optical satellite services during January-November 2022 are the United Kingdom with 6 million US dollars, France with 5.3 million US dollars, Luxembourg with 4 million US dollars, 2.1 million US dollars UAE and Pakistan with 1.3 million USD.
In November 2022, the volume of transactions carried out by foreign citizens using bank cards in our country amounted to 158.1 million manats. In January-November 2022, foreigners made 2 billion manat transactions using bank cards.
In January-November 2022, the Azexport.az portal received export orders worth 424.5 million US dollars. In November 2022, the value of export orders entered on the Azexport.az portal amounted to 30.9 million US dollars. Export orders placed on the Azexport.az portal in November 2022 include tobacco, wine, butter, corn oil, sugar, hazelnut kernels, black tea, cosmetics, paint, etc. products prevailed. For information, let's note that from January 2017 to November 30, 2022 (within 71 months), the value of export orders received on the Azexport.az portal from 145 countries of the world amounted to 3.1 billion US dollars.
It was also stated in the "Export Review" that in December 2022, the value of non-oil exports carried out through the "One Stop Shop" Export Support Center was 40 million US dollars.